Zioła i przyprawy stosowane w kuchni orientalnej

20 lutego 2019 r. w naszej Szkole odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne zorganizowane w ramach innowacji pedagogicznej „Dziś uczeń, jutro pracownik”. Zajęcia są realizowane przy współpracy Transgourmet, która zapewnia surowce wykorzystywane podczas zajęć warsztatowych. Zajęcia warsztatowe prowadzi współpracujący ze szkołą Manager Centrum Doradztwa Kulinarnego Transgourmet, Pan Karol Lisiński.

Tematem pierwszych zajęć warsztatowych był: „Zioła i przyprawy stosowane w kuchni orientalnej”. Podczas warsztatów nasi uczniowie sporządzali takie potrawy jak:

• Orientalne naleśniki z farszem mięsnym, które zwierały min. kiełki groszku, ciasto ryżowe, sałatkę z glonów wakami, (wakamiczyli undaria pierzastodzielna, to jedno z podstawowych warzyw w kuchni japońskiej, chińskiej i koreańskiej, wakami zawierają kwas foliowy, wapń, żelazo, mangan, magnez i witamin z grupy B), grzyby mun, sosteriyaki (którego podstawowym składnikiem jest imbir, kminek, anyż i cynamon, sos ten ma niepowtarzalny smak którego nie da się pomylić z niczym innym)

• Stirfray z wołowiną, które zwierało min. polędwicę wołową, olej sezamowy, pakczoj czyli kapustę chińską, sos ostrygowy, kiełki fasoli mung, pędy bambusa i fermentowany pieprz.

Potrawy przygotowywali uczniowie biorący udział w innowacji, t.j uczniowie klas kucharskich – klasa 1 B i klasa 2 B. Nad całością przedsięwzięcia czuwa Pani dyrektor Ewa Mielczarska-Syskowska a nad przebiegiem warsztatów koordynatorki innowacji „Dziś uczeń, jutro pracownik” Panie: Aneta Czarnota – Kołcoń i Małgorzata Konarzewska.